Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ZORUNLU VATANDAŞLIK DAVRANIŞI İLE ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ARASINDAKİ İLİŞKİDE BAŞARMA İHTİYACININ ROLÜNÜN KURAMSAL VE KAVRAMSAL AÇIDAN İNCELENMESİ
(THE THEORETICAL AND CONCEPTUAL EXPLORATIONS OF THE ROLE OF THE NEED TO SUCCEED IN THE RELATIONSHIP BETWEEN COMPULSORY CITIZENSHIP BEHAVIOR AND ORGANIZATIONAL COMMITMENT )

Yazar : Açelya Telli DANIŞMAZ   - Serdar BOZKURT - Yasemin BAL  
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 259-275
39    44


Özet
Örgütsel vatandaşlık davranışının karanlık yüzü olarak tanımlanan ve madalyonun diğer yüzü olarak somutlaştırılan zorunlu vatandaşlık davranışı, günümüzde örgütsel davranış alanında yapılan çalışmaların odak noktası haline gelen kavramlardan biridir. Literatürde örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılık ilişkisini ele alan pek çok araştırma olmasına karşın, zorunlu vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılık ilişkisini inceleyen araştırmaların sayıca az olması dikkat çekicidir. Bu noktadan hareketle çalışmanın temel amacı, zorunlu vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide başarma ihtiyacının rolüne ilişkin genel bir çerçeve sunulmasıdır.

Anahtar Kelimeler
Örgütsel vatandaşlık davranışı, zorunlu vatandaşlık davranışı, örgütsel bağlılık, başarma ihtiyacı

Abstract
Compulsory citizenship behavior, which is defined as the dark side of organizational citizenship behavior and objectified as the other side of the coin, has become the focus of studies in the field of organizational behavior nowadays. Although there are many studies that examine the relationship between organizational citizenship behavior and organizational commitment, the low number of studies that examine the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment is the subject of the study. With this path, the aim of the study is to present a general frame on the relationship between compulsory citizenship behavior and organizational commitment and the role of the need to succeed in this relationship.

Keywords
Organizational citizenship behavior, compulsory citizenship behavior, organizational commitment, nee

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri