Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ROMA'NIN KENT DÜŞÜNCESİ VE ROMA YAPILARINA ÖRNEKLER
(EXAMPLES OF ROME’S CİTY THOUGHT AND ROMAN STRUCTURES )

Yazar : Yaşar ARLI    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 38
Sayfa : 337-355
29    26


Özet
Kent bilinci içinde yaşayan toplumların ortak yaşam alanları her daim bütün medeniyetler tarafından önemsenmiş ve bu yapılar kentin en gösterişli yerleri olmuşlardır. Kentin siyasal, ekonomik, toplumsal ve dinsel işlevleri oradaki kamu yapılarına ve bunların kent içerisindeki konumlarına yansımıştır. Bunlar Yunan ve Roma kentinin merkezidirler ve kentin geri kalan kısımlarına sokak ağı ile bağlanmışlardı. Bu yapılar daha sonraları gelişmeye başlayan şehirlerde oldukça kompleks bir yapıya bürünüp farklı amaçlar içinde kullanılmıştır. Aynı zamanda Roma kent kurmadan tutun, sanatsal anlayışa, inanca ve toplumsal yaşama kadar devamlı bir etkileşim içinde bulunmuştur. Bu etkileşimde hiç kuşkusuz önemli bir paya sahip olan Hellenistik dünyadır. Roma’nın, Hellenistik dünyadan bu kadar çok etkilenmesinde Yunanistan’ın bu güçlü etki alanı bir Yunan hayranı olan Büyük İskender’in fethettikleri topraklardaki Helenleştirme politikası ile birlikte daha da gün yüzüne çıkmıştı. Bu geniş etki alanı daha sonra Roma’ya ulaşmış ve burayı biçimlendirerek Roma sanat ve mimarlığını ortaya çıkartmıştır.

Anahtar Kelimeler
Roma, Tiyatro, Agora, Forum, Tapınak, Kent, Hamam.

Abstract
The common living areas of the communities living in the awareness of city have always been heeded by all civilizations, these constructions have become most ostentatious places of the cities. The political, economical, social and religious functions of the city have reflected to public buildings there and positions of these buildings in the city. These were centers of the Greek and Roman cities and connected to other parts of the city by a street network. These buildings were used for different purposes by taking the form of a quite complex construction in nascent cities later. Also, Roman had a continuous interaction from founding a city to artistic perception, religion and social life. Undoubtedly, Hellenistic world was the one that had an important role in this interaction. This powerful domain of Greece came out further with Hellenism policy in territories conquered by Alexander the Great who was a Greek fan. This wide domain has reached to Roman later and emerged Roman art and architecture by forming here.

Keywords
Rome, Theatre, Agora, Forum, Temple, City, Bath.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri