Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


GERÇEKLİK’TEN DOLAYSIZ SANAL GERÇEKLİK ALGISI’NA GEÇİŞ ÜZERİNE BİR DENEME
(AN ESSAY UPON TRANSITION FROM REALITY TO DIRECT VIRTUAL REALITY PERCEPTION )

Yazar : Gökhan BALKAN    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 36
Sayfa : 386-399
28    22


Özet
İnsanlık tarihi ‘gerçek’ten kopuş ile gerçekliğe ve sonrasında sanal gerçekliğe geçiş sürecimizin anlatımı olarak özetlenebilir. Doğadan kopuşumuz, yaşama şekil verme arzumuz ve teknoloji ile buluşmamız ve sonrasında içiçe geçişimiz günümüzde bizleri sanallığın gerçekmiş gibi yaşanabileceği seviyeye getirmiştir. Çağdaş ileri teknolojilerin geldiği nokta bizleri dolaysız bir sanal gerçekliğe diğer bir deyişle retinanın arkasına geçen ve beynimize giderek yaklaşılarak tecrübe edilen dolaysız sanal gerçekliğe; nano robotların gönderdiği veriler ile şekillenen mükemmel bir gerçeklik algısına taşıyor olabilir. Antik Yunan’dan Rönesans’a, modernist dönemden günümüz çağdaş yaşamına kadar gelinen süreçte sanat yapıtlarında da gördüğümüz dönüşüm hep daha çok sanallığa ve illüzyona doğru olmuştur. Sanallığa duyduğumuz bu arzu ve fantezilerimiz ile kurguladığımız bu yaşam neticesinde geldiğimiz noktada sanallığın kendi gerçekleri ile yaratılan bambaşka bir alem formunda; bir simulakrum olarak sonuçlanması söz konusu olabilir.

Anahtar Kelimeler
Sanal Gerçeklik, Algı, Simülasyon, Simülakrum, Aura, Nano Teknoloji, İnteraktivite

Abstract
History of humanity can be summarized as our disengagement from the truth and transition to reality and virtual reality. Getting seperated from the nature, having desire to shape life and meeting with technology and making it a part of our body brought us to a level in which we can experience virtuality as real. Level of advanced technologies reached today may be taking us to a phenomenon called ‘direct virtual reality’, which maybe the perfect experience of life by passing retina, getting closer to our brain and faking it by sending artificial data direct to our brain by nano robots. During the period of Ancient Greece and Renaissance and Modernism till today, the transformation we observe in the artworks has always been towards virtuality and illusion. Virtuality may result as an alternate life form having its own rules; a simulacrum made of our fantasies and desire to create virtuality.

Keywords
Virtual Reality, Perception, Simulation, Simulacrum, Aura, Nano Technology, Interactivity

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri