Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İZNİK ÇİNİLERİNDE KULLANILAN SERBEST BOŞLUK DOLDURMA MOTİFLERİ VE YENİ MOTİF ÖNERİSİ OLARAK KELEBEK
(UNATTACHED MOTIFS USED FOR FILLING THE SPACE ON IZNIK CERAMICS AND BUTTERFLY AS A NEW MOTIF PROPOSAL )

Yazar : İrem ÇALIŞICI PALA    
Türü :
Baskı Yılı : 6
Sayı : 35
Sayfa : 347-357
55    46


Özet
Geleneksel Türk sanatları kapsamında, malzemesi pişmiş toprak olan çinilerden yola çıkarak yapılan günümüz üretimlerinde, yeni motif kullanma isteği, gerekliliği oluşmuştur. Yeni motif arayışları sırasında, çevrede görülen çeşitli hammaddelerle üretilmiş eşyada karşılaşılan kelebek motifi, ilk olarak 2006 yılında “geleneksel Türk seramiğine yenilikçi bir bakış” başlıklı kişisel sergide, ‘helezoni tuğrakeş üslubu’ arasına, helezon döngüsü içerisine dahil edilerek, kullanılabilir bir çanağa yerleştirilmiştir ve ‘eğer beğenilirse satılır’ diye düşünülmüştür. Sonraki zamanda ise kolay uygulanabilirliği ve uygulatabilirliği fark edilerek, popüler olan sıraltı İznik çinileri renkleri ve motifleri ile oluşturulan kompozisyonlarda dolu- boş ve renk dengesini sağlamak amaçlı boşluk doldurma motifi olarak uygulanmış ve uygulatılmıştır. Bu çalışmada, Osmanlı Dönemi fritli çamur ile üretilen ‘İznik çinileri’ renklerinde kullanılabilecek motif olarak önerilen kelebek motifinin kompozisyondaki diğer motiflerle bağlantısız olarak kullanılması nedeni ile Osmanlı Dönemi fritli çamur ile üretilen kullanım ve mimari seramikler olan ‘İznik çinileri’ nde yer alan bağlantısız, serbest boşluk doldurma motifleri örneklenerek, kısaca tespitler belirtilecektir. Kelebek motifinin kanaviçesi de denilebilecek pratik, temel çizimi ve bugüne kadarki kelebek motifi kullanımı, öğrencilerin örnekleri ile beraber aktarılacaktır.

Anahtar Kelimeler
çini, kelebek, modern çini, çini kelebek, İznik çini, dolgu motifi, boşluk doldurma motifi, çini motif, çini desen, çini kompozisyon

Abstract
In today’s ceramic productions with influence of fritware Iznik ceramics which is the scope of traditional Turkish arts, the need of using a new motif has been occurred. During the researching of a new motif, butterfly stood out that decorated on lots of goods in various materials. As a new motif butterfly has been used in a spiral rounding composition along with ‘The Tuğrakeş Spiral Style’ on during first personal exhibition ‘An Innovative Approach To Traditional Turkish Ceramic ‘ with the thought of ‘if been loved it can be sold’ in 2006. By the passing time it has been seen that butterfly motif can be easily applied as well as taught how to apply. Then it has been applied and began teaching students in compositions influenced by Iznik ceramic’s colours and motifs underglaze brush decoration which is popular for organizing the balance of colours and empty- full. In this study, as recommended motif butterfly used for to fill the spaces in a composition so that the unattached motifs used for filling the space on fritware Iznik ceramics will be discussed with some samples. Simple template for drawing butterly motif and usage made until this time with the samples of student works will be given.

Keywords
Cini, butterfly, traditional Turkish ceramic, tile, modern cini, cini butterfly, Iznik ceramics, fil

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri