Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AHMET RIZA BEY VE POZİTİVİZM
(AHMET RIZA BEY AND POSITIVISM )

Yazar : Emel KOÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 35
Sayfa : 21-39
916    858


Özet
Paris’te Auguste Comte’un pozitivizminden etkilenen Ahmet Rıza Bey, pozitivist akımı Türkiye’ye taşıyan kişidir.Pozitivizmin Rıza Bey’i bu denli etkilemesinin temel sebebi, Comte’un 1789 İhtilâli sonrası Fransız toplumu için yaptığı çözümlemenin, 19.y.y. Osmanlı toplumunun tahlili için uygun olduğunu düşünmesidir. Comte, İhtilâlden sonra Fransız toplumunun karşılaştığı temel sorunun İhtilâlin yol açtığı manevi boşluktan kaynaklandığını düşünerek, bu sorunun entelektüel ve ahlaki bir önderlikle aşılabileceğine inanmış, değişen toplum hayatına yön verme eğiliminde düzen ve ilerleme formülünü esas almış, ihtilâlciliği reddederek ilerlemenin ancak düzen içerisinde gerçekleşebileceğini vurgulamıştır. Bir bunalım dönemi geçiren Osmanlı toplumunun yeni bir sarsıntıya dayanamayacağını düşünen Ahmet Rıza’ya Comte’un akılcı ve evrensel ilkelere göre kurulmuş bir pozitif toplum ütopyasının yön verdiği pozitivist siyaset öğretisi cazip gelmiştir.

Anahtar Kelimeler
Pozitivizm, modernleşme, terakki, nizam, ittihat.

Abstract
Having been affected by Auguste Comte’s positivism in Paris, Ahmet Rıza Bey is the person who brought this positivist movement to Turkey. The main reason why positivism affected Rıza Bey so deeply was the fact that he thought that the analysis of Comte for the French society after the 1789 Revolution was also applicable for an analysis of the Ottoman society in the 19th century. Comte, who thought that the basic problem the French society encountered after the Revolution stemmed from the spiritual gap caused by the Revolution itself, believed that this very problem could be overcome through an intellectual and moral leadership, and considered the order and progress formula as the basis for the tendency to give shape to the changing societal life, and maintained – in an effort to reject revolutionism – that progress could only be achieved through an order. A positivist political doctrine guided by a positive society utopia based on the universal and rationalist principles of Comte was alluring for Ahmet Rıza, who thought that the Ottoman society which had already passed through a depression period could not take a further depression.

Keywords
Positivism, modernisation, progress, order, union.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri