Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TURGUT UYAR’IN ŞİİRLERİNDE GARİP ETKİSİ
(GARİP EFFECT IN THE POETRY OF TURGUT UYAR )

Yazar : Abdulhakim TUĞLUK    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 404-426
60    85


Özet
İkinci Yeni şiirinin sembol isimlerinden, teorisyenlerinden ve en önemli şairlerinden olan Turgut Uyar, şiir hayatı boyunca iki önemli merhale atlatmış bir isimdir. Kendisinin de söylediği gibi başlangıçta Garip etkisi altında kalan Turgut Uyar, ilk şiir kitaplarında Garip’ten İkinci Yeni’ye geçişi yavaş yavaş hissettirir. İlk şiirlerinde ulusçu/hececi, Garip etkisi sezilen Turgut Uyar, 1959’da yayınlanan Dünyanın En Güzel Arabistanı adlı şiir kitabıyla bir nevi rotasını önemli ölçüde değiştirerek İkinci Yeni’ye gerçek manasıyla katılır. Turgut Uyar’ın şiirlerinde Orhan Veli ve Garip etkisi daha çok kronolojik bir seyir izlemekle birlikte, genel olarak bu hava, Turgut Uyar’ın şiirlerinin pek çoğunun satır arasında saklıdır. Turgut Uyar’ın ilk iki şiir kitabı olan ve Garip etkisinin belirgin olarak Türk şiirinde hissedildiği dönemlerde yazılan Arz-ı Hal ve Türkiyem adlı kitaplarda Orhan Veli ve Garip etkisi kendisini güçlü bir şekilde göstermektedir. Bu makalede İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden olan Turgut Uyar’ın şiirlerindeki Garip ve Orhan Veli etkisi irdelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Garip, Orhan Veli, Turgut Uyar

Abstract
Turgut Uyar, who is one of the symbol names, theoreticians, and the most important poets of the Second New (İkinci Yeni) poetry, passed two phases throughout his life. Being under the influence of Garip poets at first, as he stated, Turgut Uyar gradually made the transition from Garip to Second New felt. Turgut Uyar, in whose first poems the nationalist/syllabic and Garip influence was felt, sort of changed his course considerably and joined the Second New Movement with his poetry book named Dünyanın En Güzel Arabistanı (The Most Beautiful Arabia of the World) which was published in 1959. Although the influence of Orhan Veli and Garip follows a chronological course in the poems of Turgut Uyar, in general this influence is hidden between the lines of the most of the poems of Turgut Uyar. The influence of Orhan Veli and Garip shows itself powerfully in his books named Arz-ı Hal (Petition) and Türkiyem (My Turkey), which were the first two poetry books of Turgut Uyar and written in the period of time when the Garip influence was prominently felt in the Turkish poetry. In this article, the influence of Orhan Veli and Garip on the poems of Turgut Uyar, one of the important poets of Second New, will be examined.

Keywords
Garip poem, Orhan Veli, Turgut Uyar

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   



Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri