Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


GIDA ÜRÜNLERİ TÜKETİM ALIŞKANLIKLARININ ARAŞTIRILMASI: ŞANLIURFA’DA BİR ÇALIŞMA
(A RESEARCH ON HABITS OF FOOD CONSUMPTION: A STUDY IN ŞANLIURFA )

Yazar : Aslı ÇİÇEK   - Sibel ŞEFKATLI - Kader AKSOY - Cana CHADO - Mehmet MİMAN  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 32
Sayfa : 337-348
59    50


Özet
İnsanların yaşam faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gıda tüketimi büyük bir öneme sahiptir. Şanlıurfa merkezde (kafe, restoran, balıklı göl çevresi) yapılan tüketicilerin gıdaya yönelik tercih ve eğilimleri doğrultusunda tüketicilerin “Gıda Bilinci ve Tüketim Alışkanlıkları” tutumları araştırılmıştır. Anket uygulamasında seçilen 100 kişinin verdikleri cevaplara göre tüketiciler en az fast food tercih ederken en çok hijyene önem vermektedir. Bu unsurlara demografik özelliklerin etkisi araştırıldığında yaş, öğrenim durumu, medeni hal, çocuk sayısı ve mesleğin fast food kullanımına aylık süt tüketimi ve et ürünü tercihinin hijyenik unsurları önemsemede 0.05 anlamlılık düzeyinde etkili olduğu görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Şanlıurfa, gıda bilinci, demografik özellikler

Abstract
Food consumption has an important place in the sustainment of daily lives of human beings. In this study, consumers’ attitudes towards their “food consciousness and consumption habits” were investigated in city center of Şanlıurfa (cafe, restaurants and Balıklı Göl) through their preference and tendency towards food consumption. According to answers of 100 people selected for the survey application, consumers prefer the fast food the least while give the importance of cleanliness the most. When the effects of their demographic characteristics on these two items; age, education level, marital status, number of children, and occupation affect the consumption of fast food while monthly milk consumption and preference of meat type affect the cleanliness factors at the significance level of 0.05.

Keywords
Şanlıurfa, food consciousness, demographic characteristics

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri