Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ROUSSEAU DÜŞÜNCESİNDE KÖTÜLÜK
(EVIL IN ROUSSEAU'S THOUGHT )

Yazar : Melike KOÇ    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 30
Sayfa : 483-499
128    58


Özet
Kötülük, düşünce tarihinde en çok tartışılan görüşlerden biri olmuştur. Bu makalenin amacını da Rousseau’nun kötülük üzerine düşüncesi oluşturur. Düşünür, var olan kötülüğü insanın eylemlerine yükleyen ilk kişi olması açısından önemlidir. Rousseau’nun kötülük fikrine bakıldığında ise doğal durum ve toplum etrafında şekillendiği görülür. Bu yönde yapılacak ilk şey, insanların sosyalleşmeden önce özgürlük ve eşitlik içinde yaşadıkları doğal durum hakkında bilgi vermektir. Daha sonra kötülüğün kaynağı olarak gördüğü toplum ve ona doğru gerçekleşen geçiş, evreler halince sunulur. Evrelerin içeriği, ihtiyaçlar, özsevgi-merhamet-özsaygı, dil, eşitsizlikler, mülkiyet, büyük devrimler ve bilim-edebiyat-sanatın etkilerinden meydana gelir.

Anahtar Kelimeler
Rousseau, Kötülük, Doğal Durum, Toplum.

Abstract
Evil is one of the most debated views in the history of thought. The purpose of this article is Rousseau's thought on evil. The Thinker is important in terms of being the first person to install evil into humans actions. Looking at Rousseau's idea of evil, it is seen that it is shaped around the natural state and society. The first thing to do in this direction is to give information about the natural situation in which people live in freedom and equality before they become socialized. Later, the society he sees as the source of evil, and the transition to it, is presented in phases. The content of the stages, consists of need, self-love - compassion- respect, language, inequalities, property, great revolutions and the effects of science-literature-art.

Keywords
Rousseau, Evil, Natural State, Society.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  MAKALE KABULÜ

  Ocak ayında yayımlanacak 32. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  5.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 25-27 EKİM 2018 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 5.ASOSCONGRESS 'e davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. www.asoscongress.com

  Sempozyumda kabul edilen bildirilerin özetleri sempozyum özet kitabında yayınlanacak, bildirilerin tam metinleri elektronik kitap olarak yayınlanacaktır.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:15.5.2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 25.8.2018 
  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 30.8.2018 
  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 20.9.2018 
  Sempozyum Programının İlanı: 30.9.2018 
  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 25.10.2018 
  Sempozyum Bitiş Tarihi: 27.10.2018 
  Sempozyum Tam Metin ve Dergi Seçimi: 10.11.2018 
  Tam Metin Son Gönderim Tarihi: 25.11.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri