Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


VEKÂLET TEORİSİ: ENRON VE SHELL OLAYLARI ÜZERİNDEN BİR İNCELEME
(Agency Theory: An Analysis on Enron and Shell Cases )

Yazar : Nihan FIRAT    
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 21
Sayfa : 276-299
556    480


Özet
Vekâlet Teorisi’ne göre, örgüt farklı bireyler arasında yazılı ve yazılı olmayan sözleşmelerden oluşan karmaşık bir sistemdir. Teori, yöneticiler, yatırımcılar, çalışanlar ve müşteriler arasındaki çapraz ilişkileri inceleyerek çıkar uyumsuzluklarının yarattığı sorunlara işaret eder ve bunların ortadan kaldırılması için öneriler geliştirir. Bu çalışmada, son yılların en çarpıcı suistimal olaylarından olan Enron ve Shell skandalları üzerinden teorinin işaret ettiği sorunların nasıl somutlaştığı anlatılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Vekâlet teorisi, yönetsel kontrol, örgüt içi güven, suistimal

Abstract
According to the Agency Theory, an organization is complex system consisted of written or non-written contracts between different individuals. The theory, studying the cross relationships between managers, investors, workers and customers, points out the problems caused by the conflict of interests and proposes solution to solve them. In this paper, how the problems highlighted by the theory realized is explicated via most remarkable scandals of the recent years: Enron and Shell Events

Keywords
Agency theory, managerial control, trust within the organizations, corruption

Gelişmiş Arama


Duyurular

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri